Spoiler kam se podíváš!

Tohle je můj čtenářský deník, který vyzrazuje zápletky a nemluví spisovně. Just sayin.

19. 11. 2010

Orson Scott Card - Enderova hra (Ender's Game)

      Mezi vším tím 19. a 10. stoletím je stará dobrá SF z roku 85 jako oáza v poušti. Ne že bych někdy byla v poušti. Anyway, blaho.

      V podstatě jde o psychický týrání dětí. Ale je to všechno v pořádku, protože jde o záchranu světa. Asi tak před sto lety čelila Země dvěma invazím jakýchsi termiťáků, odporných to mimozemšťanů, a jen tak tak se ubránila díky geniálnímu stratégovi v čele flotily. No a od tý doby se snažej najít další geniální vojáky a velitele. Jdou na to tak, že malým dětem dávají implantáty, skrze které je sledují a zjišťují, kdo na to potenciálně má. Ty slibný vezmou zhruba v 5 - 6 letech do Bitevní školy, kde děti celý dny bojujou v místnostech s nulovou gravitací nebo hrajou mindfuck počítačový strategický hry. Jsou nucený vytvářet armády a čety a učitelé je u toho sledujou a vyhodnocujou, jak z nich nejlíp udělat nemilosrdný vojáky. I  když to znamená zlomit je a zničit jim život. Ono strčit šestiletejm dětem do ruky zbraně a nechat je trénovat do naprostýho vyčerpání totiž není dost.
      Hlavní hrdina je Ender Wiggins, třetí dítě, čili jedno nad limit a tudíž od začátku slíbené vládě. On i jeho starší bratr a sestra jsou víceméně geniální, jenom jeho starší sourozenci jsou o něco manipulativnější a bezohlednější. O Enderovi se usoudilo, že je velká naděje Mezihvězdný flotily, pravděpodobně poslední, protože ačkoliv geniálního velitele hledají už několik generací, čas se krátí. Podle toho se k němu i chovaj, izolujou ho od ostatních, aby si náhodou neudělal kamarády a byl schopný jednat samostatně a spoléhat jenom na sebe. Ender je rychle nejlepší voják z celý školy, což u ostatních dětí není zrovna populární vývoj situace. Dokonce se ho pokusej zabít. Enderovi se podaří rvačku vyhrát, ale poněvadž chce vyhrát jednou provždy a nemuset se s nima otravovat znova a znova, říká si, že by ho měl zmlátit pořádně, aby se příště báli. To je přesně to, co Ender nechce, aby se z něj stal násilník a bezohlednej člověk jako je jeho bratr a začne nenávidět sám sebe i školu a vládu za to, že mu to dělají. Navíc se objeví i určitý pochybnosti o tom, jestli termiťáci vážně chystají třetí invazi, jestli je nějaká hrozba nebo jestli Mezinárodní flotila všem lže jen proto, aby si udržela moc ve světě, který se během válek sjednotil pod její vládou. Samej mindfuck. Pro záchranu světa.
      Přesto všechno se mu snadno daří být nejlepší, jakkoliv mu ztěžují pravidla hry, a už v deseti letech (asi o 6 dřív než normálně) se dostane do Velitelský školy. Tady se konečně dozví o něco víc. Flotila se hned po skončení druhý invaze rozhodla že nebude čekat na další termiťáckej útok a zaútočí sama. Už sedmdesát let k jejich planetám letěj lodě (rychlost světla, relativita... prostě jsou furt mladý) a asi za 5 let bude čas útočit. Jenom ty lodě nemá kdo koordinovat. A k tomu potřebujou Endera, pokud teda složí zkoušku.
      Ender jim nejdřív předvede, jak jsou všechny levely jejich simulátorů vedení flotily naprosto primitivní, tak mu dají pořádnýho protivníka. A je to... Geniální Generál z druhé invaze! Ano, je stále naživu, poslali ho jen tak na cestu vesmírem tam a zpátky, aby jim vydržel. A GG začne Endera docela slušně drtit, čím dál tím častěji a čím dál horšíma bitvama. On the plus side, Ender dostane posily - lidi z bitevní školy, kterým alespoň důvěřoval v boji, když už nemohli být kamarádi.
      Až nastane den závěrečné zkoušky, která je totální podraz a donutí Endera udělat to, co celou dobu nechtěl. Ale teď už mu je to všechno jedno. Takže zničí celou termiťáckou planetu, (xenocida!) aby vyhrál poslední hru a všem jim řekl fuck off, já už nehraju. Načež začne Země oslavovat, poněvadž od doby co přišel GG to nebyla hra, ale skutečná válka. Čímž Endera dorazí úplně.
      V poslední části se rychle utne v zárodku počínající občanská (celosvětová) válka - což za pomoci pseudonymů na síti zvládl Enderův geniální bratříček toužící po moci (když zjistili, že je to patnáctiletej kluk, měl už moc moci na to, aby s tím něco dělali, chudáci). A pak už následuje Kolonizace nyní opuštěných planet, do které se přidal i Ender se sestrou, protože na Zemi se už vrátit nemůže, když ji teď v podstatě ovládá brácha. Je k mání ovšem i sort of happy end a morální poučení. Na termiťáckejch planetách Ender najde krajinu z mindfuck hry, o který se mu pořád zdálo. Termiťáci maj podivnej způsob komunikace - něco jako sdílená consciousness (přece jenom je to svýho druhu hmyz, a žijou v něčem jako mravenčí společenství) - a napojili se na Enderovy sny. Postavili mu krajinu ze snů a do centrální místnosti schovali jednu larvu královny. Ta pak Enderovi ukázala, jak to vlastně bylo a že by bývali termiťáci už znovu nezaútočili, když jim došlo, že lidi jsou inteligentní rasa (přestože neovládaj základní způsoby komunikace). A Ender tak získá nějakej novej smysl, cestuje po nově kolonizovaných planetkách a hledá místo, kde by královna mohla v klidu založit nový společenství a on tak mohl odčinit, co udělal.

      Báječná knížka o lehce pochybný logice a tom, co všechno se ještě dá odůvodnit dobrem lidstva. A prý se chystá film! (Ačkoliv většina knížky je Enderova psychika a vojenský manévry, tak nevim...) A má to i pokračování, který stejně jako Enderova hra dostalo jak Huga, tak Nebulu! Nevídané.

1 komentář:

  1. Anonymní18/5/11 00:54

    Enderovu hru mohu jen doporučit. Jedna z nejúžasnějších knih, kterou jsem kdy četl. Jeden den jsem ji koupil, a druhej den byla dočtená.

    OdpovědětVymazat